EMEKLİLERE MÜJDE! 2000 TL EK ÖDEME İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Bayram ikramiyesinin ne zaman hesaplara yatacağı şimdiden merak konusu. Peki, emekli bayram ikramiyesi 2020 ne zaman yatacak?

EMEKLİLERE MÜJDE! 2000 TL EK ÖDEME İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Bayram ikramiyesinin ne zaman hesaplara yatacağı şimdiden merak konusu. Peki, emekli bayram ikramiyesi 2020 ne zaman yatacak?

EMEKLİLERE MÜJDE! 2000 TL EK ÖDEME İÇİN TARİH BELLİ OLDU
15 Şubat 2020 - 00:47

Emekliler 2018 yılından itibaren yeni bir ek ödeme daha alıyor. 13 milyon emekliye Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla her bayram öncesi 1000 TL ikramiye veriliyor. Emekli bayram ikramiyeleri için devletin kasasından her bayram öncesi 11 milyar TL çıkıyor. İkramiye yalnızca emeklilere değil, devletten aylık alanlara da ödeniyor. Ölüm aylığı gibi hisseli ödeme alanlara hisseleri oranınca ikramiye veriliyor. Emekli bayram ikramiyesi bu yıl da ödenecek. Bayram ikramiyesinin ne zaman hesaplara yatacağı şimdiden merak konusu. Peki, emekli bayram ikramiyesi 2020 ne zaman yatacak?

ÖNCE PROMOSYON ALACAKLAR Emekliler bayram ikramiyesinden önce promosyon ödemesi alabilecek. Bankalar maaşlarını taşımaları karşılığında emeklilere promosyon ödemesi yapacak. Promosyon ödemeleri dolaylı eklerle 2500 TL'yi görmüş durumda. Promosyon için Türkiye Bankalar Birliği ile SGK şubat ayında bir araya gelecek. Mart ayında promosyon ödemeleri alınabilecek.BU YIL DA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENECEK Emeklilere şu ana kadar 4 kez ödenen bayram ikramiyesi 2020 yılında da 2 kez ödenecek. Emekliler toplamda 2 bin TL ek ödemeyi daha cebine koyacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENECEK? Emekli bayram ikramiyelerinden yararlanabilecek olalar; – SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri – Şehit yakınları ve gaziler – Ölüm aylığı alanlar – Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, – Geçici köy korucuları – Şeref aylığı alanlar – Şampiyon sporcular, – Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, – Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden faydalanabilecekler.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ZAMMI OLACAK MI? Emekliler bayram ikramiyesine zam bekliyor. İkramiyeye enflasyon oranınca zam yapılması isteniyor. Zam gerçekleşirse emekliler yüzde 11,84 zamlı ödeme alacak. Bu da toplamda 236 TL'lik bir artış sağlayacak. Ancak zam ile ilgili bir açıklama yok.

İŞTE EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNİN ÖDENECEĞİ TARİHLER Bu yıl Ramazan Bayramı 24-26 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak. 23 Mayıs Cumartesi de arife günü. Bu nedenle Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs arasında ödenmesi bekleniyor.

Kurban Bayramı ise 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor. 30 Temmuz Perşembe de arife günü. Buna göre Kurban Bayramı ikramiyesi 27-30 Temmuz tarihleri arasında bekleniyor. Tam tarihleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklayacak.

BU YIL EMEKLİ OLANLAR DA ALACAK Emekli bayram ikramiyeleri ödenmeden önce emekli olan ve ilk maaşını alan herkes 2020 ödemelerinden yararlanacak. Toplamda 13 milyon kişiye ödeme yapılması bekleniyor. Devlet her dönem için 11.5 milyarın üstünde para çıkışı yapacak.

E-DEVLET ÜZERİNDEN 4/A EMEKLİLİK İKRAMİYESİ NASIL SORGULANIR? 4/A emeklilik ikramiyesi sorgulama hizmetleri için E-devlet uygulaması kullanılabilir. Emeklilik ikramiyesi hesaplama işlemleri için E-devlet sistemini kullanarak 5 dakika içinde sorgulama yapabilirsiniz. Hesaplama yapabilmek için ilk işlem; E-devlet şifresinin teminidir. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında E-devlet şifresi alabilirsiniz. Şifre alındıktan sonra yapılması gereken işlemler: T.C kimlik numarası ve şifre ile sisteme girilir. Arama kısmına "emekli ikramiyesi" yazılır. Ekranda çıkan sekmede 4/A hizmet dökümü seçilir. "Sorgula" butonuna basıldıktan sonra işlem tamamlanır. Bilindiği gibi 4/A hizmet dökümü, kamu çalışanlarının bağlı olduğu sigorta koludur. Kamu çalışanlarında kıdem ve kademeye göre farklı hesaplama yapıldığı için E-devlet uygulaması mutlaka kullanılmalıdır.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAĞKUR EMEKLİ İKRAMİYESİ NASIL SORGULANIR? Bağkur emekli ikramiyesi sorgulama işlemleri için de E-devlet uygulaması kullanılabilir. Toplumumuzda Bağkur ikramiyesi olarak bilinen kavramın SGK kapsamındaki adı 4/B hizmet dökümüdür. Bağkur üzerinden emeklilik ikramiyesi sorgulamak için bilinmesi gereken en önemli nokta; 5400 günlük ödenmiş prim sayısının doldurulmasıdır. Prim sayısı doldurulmadan maalesef sorgulama işlemi yapılmamaktadır. E-devlet uygulamasına giriş yaptıktan 4/B hizmet dökümü sayfasına girildiğinde otomatik olarak emekli ikramiyesi sorgulaması yapılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum